ارائه میزگرد با عنوان: فرآیند توسعه‌ی یک محصول تجاری پردازش تصویر

زمان:پنج شنبه 28 ساعت 13:30
مکان: تالار ساختمان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر می باشد

Conference Speech Table
چکیده:

اکثر فارغ التحصیلان متخصص پردازش تصویر و تشخیص الگو در ایران، پس از اتمام دوره‌ی آموزش و ورود به بازار کار، برای پیدا کردن شغلی مرتبط با رشته‌ی تحصیلی خود دچار مشکل می‌شوند. بیشتر این فارغ التحصیلان مجبور می‌شوند تحصیلات کارشناسی ارشد خود را به تمامی کنار گذاشته و درسایر زمینه‌ها (حتی در بعضی اوقات کاملا غیر مرتبط با تحصیلات) فعالیت کنند. این مسئله علاوه بر اینکه موجب اتلاف ظرفیت‌های دانشجویان مستعد تعلیم دیده می‌شود برای سیستم آموزشی نیز به خاطر منابعی که صرف تربیت این فارغ التحصیلان شده است بسیار نامطلوب است.از آن‌جا که بازار ایران در این رشته‌ تقریبا بازاری بکر است جای تعجب دارد که چرا شرکت‌های نرم افزاری از ورود به این عرصه اجتناب می‌کنند. یکی از دلایل این مسئله پیچیدگی توسعه‌ی نرم افزارهای پردازش تصویر است که اغلب تلاش‌ها برای ارائه‌ی یک محصول موفق تجاری را با شکست مواجه کرده و منجر به گریز شرکت‌ها از ورود به این عرصه می‌شود.

سوال اصلی این است که تفاوت های یک محصول تجاری قابل ارائه و سودده با پروژه های تحقیقاتی این حوزه چیست و چگونه می توان از دانش فراگرفته شده در دانشگاه، محصولی تجاری با قابلیت رقابت با محصولات خارجی ایجاد کرد و فروش آن را به سود دهی رساند.

در این ارائه ما با تمرکز بر روی فرآیند توسعه‌ی یک محصول تجاری در حوزه‌ی پردازش تصویر و بیان پیچیدگی‌ها و مشکلاتی که در این راستا وجود دارد به این مسئله می‌پردازیم و تلاش می‌کنیم چشم‌اندازی از دشواری‌های کار در این عرصه برای دانشجویان ارائه کنیم تا بتوانند خود را برای ورود به بازار کار آماده کرده و بر این مشکلات فایق آیند.